• Tlač
  • Email

Beťko: V Prahe chceme vytvoriť najlepšiu akadémiu v Európe

Publikované Monday, 26. 9. 2016 o 14:11

Julián Beťko otvoril v auguste 2013 v Prahe Get Better Academy, kde sa venuje práci na zlepšení výkonnosti hráčov z celého sveta. Za tri roky zožal viacero úspechov. Posledný rok vyhrali jeho zverenci kadetskú aj juniorskú českú ligu. Beťkove ambície však siahajú ďaleko za české možnosti.

Aké boli začiatku vašej akadémie?

„Akadémiu sme otvorili v auguste 2013, kedy k nám prišli prví hráči. Mali sme basketbalistov z Česka, Slovenska, Ukrajiny, Lotyšska. Prvý rok bolo u nás 13, 14 chlapcov. Za ten čas sme s nimi spravili veľký pokrok. Všetci absolventi programu sa dostali na americké univerzity.“

Ako ste spokojný s trojročnou prácou v akadémii?

„Spokojní sme veľmi. Po basketbalovej, ľudskej aj infraštruktúrálnej stránke. Máme svoju halu, kapacitu ubytovania pre 30 ľudí. Budujeme si rehabilitačný wellness a máme víziu spraviť vlastnú posilňovňu, aby sme mohli pôsobiť ako špičková akadémia po každej stránke.“

Čo môžete povedať k basketbalovým výsledkom, ktoré ste dosiahli?

„Mali sme alebo mame tu pätnásť reprezentantov z rôznych krajín. Medzi nimi španielskeho, srbského, lotyšského, slovenského, ukrajinského. Takisto tu máme hráčov z Francúzska, Nemecka, Poľska, Maďarska a teraz prichádza chlapec z Gruzínska a tiež z Azerbajdžanu. Teší ma, že hráči sa u nás zlepšujú, čo mi potvrdzujú ľudia, ktorí ich nevidia dlhšiu dobu, či sú to tréneri národných tímov, rodičia, skauti alebo americkí tréneri z prvej divízie NCAA, ktorí nás pravidelne navštevujú. Dosiahli sme aj tímové výsledky. Pred dvoma rokmi sme vyhrali prestížny turnaj vo Francúzsku za účasti euroligových tímov. Bol to veľký úspech. Minulý rok sme po trojročnom fungovaní vyhrali kadetský a juniorský titul v českej republike. Je to reflexia tvrdej práce, za ktorú si hráči v akadémií platia, pričom inde by mohli trénovať zadarmo, na čo je vačšina talentovaných hráčov zvyknutá. Prirovnal by som tento úspech k tomu ako keby vyhral profesionálnu ligu tím amatérov. Takisto ma teší stopercentná úspešnosť pri posielaní našich hráčov do Ameriky. Štrnásť zo štrnástich odišlo na univerzity s plným štipendiom, kde sa uchytili a štyria podpísali profesionálne kontrakty. Momentálne nemáme hráča, ktorí by sa od nás nikam neposunul. V Európe sme v tomto zmysle jednotka, teoreticky nám môžu konkurovať akadémie v Helsinkách a na Kanárskych ostrovoch, ale tých úspešnosť sa hýbe na úrovni 40 percent.“

Prioritou je pripraviť hráčov pre americké univerzity?

„Máme svoje vízie, chceme si vytvoriť profesionálny tím. Máme ponuku na spoluprácu so silným nemeckým klubom, črtá sa spolupráca z Kataru. Prejavujú záujem v Kórei, čo by nám pomohlo, aby sme sa mohli stať svetovou akadémiou. Všetko to bude záležat na zdrojoch a financiách. Napriek výsledkom zatiaľ nie sme na tom finančne tak dobre, aby sme mohli napĺňať naše ciele a vízie. Verím, že sa mnoho dobrého stane a splníme cieľ, ktorým je byť jednotkou medzi akadémiami v Európe.“

Ako presne vyzerá postup, keď k vám príde hráč?

„Je viacero možností. Jedna je, že si to zaplatí hráč sám, respektíve mu to zaplatia rodičia. Ak príde na tryout a uspeje, tak sú možnosti dlhodobého finančného plánu, aby mal šancu u nás pôsobiť. To riešim s klientami individuálne. Ideálny čas je v máji alebo júni, aby sa hráči prišli pozrieť, ako sa u nás trénuje. Naša akadémia však nie je pre každého, lebo je náročná na tréningovú záťaž, intenzitu a je tu vysoko konkurenčné prostredie, kde sa musia pripraviť na veľké nasadenie a kvalitu.“

Hovorili ste, že základom je medzinárodná konfrontácia, aké máte plány do budúcnosti?

„Tento rok sme už boli na turnaji v Nemecku. Cez víkend cestujeme na zápasy do Berlína. V decembri organizujeme veľký turnaj. Prídu k nám CZ Belehrad, Žalgiris Kaunas, Alba Berlín, vicemajster Španielska Juventut Badalona, český národný tím a čakáme ešte na potvrdenie účasti od Efes Pilsenu Istanbul a najlepšej libanonskej akadémie. Bude to turnaj ôsmich špičkových tímov, ktorí bude u nás v Prahe 15 – 18 decembra. Som na to veľmi hrdý. V januári cestujeme na americký turnaj do New Yorku a Providence. V marci letíme do Toronta, v apríli sa zúčastníme opäť prestížneho turnaja v Cholete vo Francúzsku. Máme nabitý program.“


Chcete konkurovať aj akadémiám veľkých európskych klubov?

„Aby sme mohli konkurovať podobným klubom, tak to nesmie byť len o tréningu. Všetky veľké kluby hráčom platia, aby sme sa im mohli vyrovnať. Musím nájsť financie na dotiahnutie najväčších európskych talentov. Máme veľmi dobrých hráčov, dokonca máme dva NBA prospekty. Na to, aby to bolo pravidlom, musíme mať profesionálny seniorský tím a financie.“

Takže ďalším krokom je spraviť profesionálny tím?

„Áno, pokiaľ to bude možné, tak chceme hrať s našimi hráčmi európsku súťaž. To je vec plánovania, preto nechcem rozprávať prázdne slová. Ale určite túžime mať profesionálny tím na európskej úrovni. Nechceme ostať ako akadémia tam, kde sme. Každým rokom rastieme, zväčšujeme sa a prichádzajú k nám noví hráči. Toto potrebujeme udržať, aby sme pritiahli dobrých basketbalistov z celého sveta.“

Chcete menovite spomenúť vašich hráčov, ktorí už niečo dosiahli?

„Zatiaľ sme mladá akadémia a je otázne, čo naši hráči v budúcnosti dokážu. Som hrdý na to, že našim programom prešli slovenskí basketbalisti, ktorí už pomohli slovenskému basketbalu a majú pred sebou skvelú budúcnosť. Či už je to Michal Kuzmiak, ktorý podpísal zmluvu s belgickým klubom. Bol úspešným členom národného tímu, pokiaľ ho nezastavilo zranenie. Veľkú radosť mi robí Matej Drgoň, ktorý prišiel zanedbaný, ale tvrdo pracoval a stáva sa elitným hráčom na slovenskú úroveň. Z mladších hráčov to sú Dávid Javorský a Maroš Zelizňák, ktorí sú pilierami ročníka reprezentácie 1999. Tým, že som Slovák, som rád nárastu výkonnosti našich hráčov, ktorí absolvovali program Get Better Academy. Takisto ma teší konfrontácia s medzinárodným basketbalom na dennej báze. Som spokojný s tým, kde sme sa dostali, ale vôbec to neznamená, že prestaneme pracovať a napredovať.“

Prečo ste sa rozhodli pre Prahu, na Slovensku nebolo možné spraviť podobnú akadémiu?

„Nikto mi nikdy zo Slovenska, možno s výnimkou otca jedného skvelého talentu, nenaznačil alebo neponúkol spoluprácu. Som otvorený za správnych podmienok pomôcť komukoľvek s podobnou víziou ako je tá moja."

Hráčov vychovávate zatiaľ väčšinou pre univerzity, oplatí sa to, keďže univerzity vám za hráčov nezaplatia?

„Ako som spomínal, hráči si u nás platia plný servis. Stravu, ubytovanie, tréningy, vybavenie, rehabilitáciu, zápasy, turnaje. Maximalizujú svoj herný prejav, potenciál a ak na konci obdržia štipendium na 150 tisíc dolárov, tak to je krásny bonus tvrdej práce, ale hlavne skvelá investícia pre daného hráča, alebo jeho rodiny."

Aké máte osobné trénerske ciele?

„V ďalších rokoch chcem zlepšovať mojich hráčov aj seba samého. Pokiaľ bude GBA a moji hráči napredovať, moje ciele sa naplnia samé, bez toho, aby som si zacielil konkrétne a je jedno, či budú naplnené v Prahe, NCAA, Eurolige alebo NBA."


zdroj: basket.sk

Napísal: 1.BK Michalovce  Monday, 26. 9. 2016 o 14:11
Upravil:  

Komentáre k článku