Predkvalifikácia MS 2023: KOSOVO – SLOVENSKO 73:77

Publikované Sunday, 21. 2. 2021 o 20:55

KOSOVO – SLOVENSKO 73:77

(23:15, 14:20, 17:20, 19:22)

Naša mužská reprezentácia konečne vykročila z tieňa! V rozhodujúcom súboji proti Kosovu to nebola žiadna krasojazda. Bol to tvrdý boj, v ktorom si Slováci najprv sami skomplikovali situáciu, aby dokázali, že sa len tak nezlomia, že je v nich viac, než ukázali v troch prehraných stretnutiach práve sa končiacej predkvalifikácie MS 2023. Tretie víťazstvo bolo to najdôležitejšie. Žiadna šanca na reparát by už neprišla. Ak by zverenci Žana Tabaka v Prištine nezvíťazili, v ďalších rokoch by náš národný tím „tvrdol“ v suteréne európskeho basketbalu. Takto ho v druhej fáze kvalifikácie MS 2023 čakajú zaujímavý súperi.

Domáci navečer dostali infúziu v podobe tesného víťazstva Islandu nad Luxemburskom 86:84, o ktoré sa trojkou v úplnom závere postaral Elvar Fridriksson. Vedeli, že ak zdolajú Slovákov, postúpia, a s týmto vedomím vybehli na palubovku arény Pallati i Rinise dhe Sporteve.

V úvode sme vyrovnali na 2:2, no potom sa dlho pozerali Kosovčanom na chrbát. Tí nehrali bezchybne, ale bolo cítiť ich energiu a odhodlanie. Slovákom chcenie skôr zväzovalo ruky, vpredu hrali chvíľami až kŕčovito, príliš sa spoliehali na individuálne akcie a na streľbu zo stredných a väčších vzdialeností. Obvyklá taktika zhadzovať čo najviac lôpt na Vladimíra Brodzianskeho nie celkom vychádzala, pretože bol včas zdvojovaný. Dokázal si však aspoň stabilne „pýtať“ fauly.

Druhá štvrtina spočiatku vyzerala ako poriadny „průser“. Fanúšikov pri televíznych obrazovkách začínal zalievať studený pot, podobne ako vo štvrtok počas tretej štvrtiny (16:36) prehratého duelu s Islandom (79:94). Strácali sme už 22:35, no potom sme opakovane dokázali v obrane zastaviť súpera, vpredu trafili dôležité strely a na prestávku odchádzali s minimálnym mankom 35:37.

Po zmene strán to bol podstatne vyrovnanejší súboj. Vychádzala nám aj hra na low poste, hoci väčšinou sme hrali iba s jedným vysokým hráčom. Tým bol však Vladimír Brodziansky, ktorý nezišiel z palubovky a stabilne bodoval. Komplikáciou boli svalové problémy tvorcu hry Mária Ihringa v tretej štvrtine. Aj tak sme sa dočkali vyrovnania a dokonca aj tesného vedenia – najprv 48:47, potom na konci desaťminútovky 55:54.

Posledná časť sľubovala drámu. Dôležité koše Richarda Körnera a Šimona Krajčoviča, ktorý odrazu hral ako pokropený živou vodou, hoci si musel odkrútiť plnú minutáž, nám opakovane dopriali tesné vedenie. Prvý menovaný poslal Slovákov v 35. minúte do vedenia 69:62. A bolo aj 71:62. Škoda následných zbytočných chýb, po ktorých Balkánci v 37. minúte znížili na 66:71. Našťastie, tí sa až príliš často utápali v individualizme a naši reprezentanti ich nútili k početným chybám. Sami síce už skórovali len z trestných hodov, ale na vytúžené víťazstvo 77:73 to napokon stačilo.

V B-skupine sme s vyrovnanou bilanciou obsadili druhú pozíciu za Islandom. Z A-skupiny si s predstihom zaistili miestenku Bielorusko a Portugalsko. Keď bude stopercentné istý menoslov našich ďalších súperov, budeme vás okamžite informovať na oficiálnej stránke SBA slovakbasket.sk i na našom facebookovom profile.

KOSOVO: Berisha 24, Myles 9, Rugova 7, Zenelaj 6, Hajrizi 5 (Veseli 7, Kastrati 7, Tmušič 5, Bunjaku 3).

Tréner: C. Marmarinos.

SLOVENSKO: Brodziansky 28 /18 doskokov/, Abrhám 12, Krajčovič 12, Ihring 6, Pavelka 2 (Körner 12, Juríček 5, Fusek 0, Musil 0, Rožánek 0).

Tréner: Ž. Tabak.

TH: 17/11 – 24/18.

FAULY: 26 – 20.

TROJKY: 33/8 – 25/7.

DIVÁCI: 0.

ROZHODCOVIA: Papapetrou (Gréc.), Ovinov (Rus.), Sakaci (Tur.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Žan TABAK (tréner): „Myslím, že je to dôležitý moment, nielen ako víťazstvo, ale aj pre rast morálky tohto tímu, pretože víťazstvo na tomto ťažkom ihrisku po tom, čo sme prehrávali už o trinásť bodov, môže byť dôležité pre našu sebaistotu v budúcnosti.“

Vladimír BRODZIANSKY: „Pocity sú super. Sme radi, že sme sa dokázali vrátiť po tom, ako veľmi zle sme začali. Nevzdali sme to, bojovali sme celý zápas a sme spokojní, že sme dokázali postúpiť.“

Šimon KRAJČOVIČ: „Všetci sme vedeli, o čo sa dnes hralo a vedeli sme, že možno to nebude najkrajší basketbal, ale boj o každú loptu. Vedeli sme, že musíme nastúpiť sebavedomo a koncentrovaní. Som veľmi rád, že pri nepriaznivom vývoji sme neskláňali hlavy nadol, ale držali sme pokope ako tím a dokázali sme ten zápas zvrátiť a ustrážiť si koncovku. Bolo to veľmi dôležité víťazstvo pre celý tím.“

Richard KÖRNER: „Sme určite v eufórii. Podarilo sa nám po dlhšom čase niečo veľké pre Slovensko, zdolali sme Kosovo v Kosove. Mali sme na začiatku možno trochu zviazané ruky, ale potom sme sa upokojili a dokázali vyhrať. Bol to dlhý boj, ale nakoniec sa to podarilo. Ďakujeme hlavne trénerovi Tabakovi, ktorý nás dobre pripravil. Cítili sme troška, že naňho bol vyvíjaný tlak z médií, na internete a sociálnych sieťach, ale my sme za ním stáli. Možno to niekedy vyzerá v televízii, že nás kritizoval, ale iba nás chcel posunúť ďalej. Veľmi mu ďakujeme za všetku robotu, ktorú pre nás zatiaľ urobil. Určite je to veľký profesionál.“