• Tlač
  • Email

Z histórie michalovského basketbalu, roky 1999-2011, časť IV.

Publikované Monday, 23. 8. 2021 o 20:18

Postupom do prvej ligy v roku 1999 sa v Michalovciach začalo nepretržité dvanásťročné pôsobenie družstva mužov v tejto súťaži. Z regiónu bolo veľmi ťažké  prebojovať sa do druhej najvyššej celoštátnej súťaže a následne uspieť, nakoľko tam hrali silné družstvá s extraligovými ambíciami i hráčmi. Výborné výsledky a druhé miesta prišli v rokoch 2004 a 2005 a len tesne nám ušiel postup do najvyššej súťaže. V tom čase hralo v najvyššej súťaži osem družstiev a tak Michalovčanom patrilo akoby celkové desiate miesto na Slovensku.

Po niekoľkých rokoch strávených v regionálnych súťažiach sa podaril postup do 1.ligy spolu s Rožňavou. Postupne sa formoval  mladý perspektívny káder z bývalých juniorských družstiev. K nim pribudol Juraj Magoč, ktorý sa neskôr stal prezidentom klubu. Prvé sezóny boli mimoriadne náročné. Hneď v tej druhej, keď vypadávali tri družstvá, Michalovčania ani po odohraní posledného zápasu nevedeli, či sa udržali v súťaži. O záchrane v hodine dvanástej sa dozvedeli až po telefonátoch s ostatnými súpermi. Najväčšiu zodpovednosť na seba zobrali  hlavne M. Janošov, Smoľák, Magoč, no výrazne sa presadzovali už aj M. Mihaľko Z. Virčík a R. Rakovský. Ako pribúdali hráčom skúsenosti, družstvo naberalo na sile a bez obáv o záchranárske práce zapracovávalo do tímu mladších hráčov. Prácu s mládežou ešte vylepšil „projekt tzv. mladí muži“ a mal neuveriteľný úspech. Kadeti spolu s juniormi hrali mužskú súťaž regionálnu súťaž, v ktorej dosahovali výborné výsledky, ale najmä sa dostatočne vyhrali a vytvorili v prvom družstve konkurenciu na každom poste. To sa zúročilo na medzinárodnom mládežníckom turnaji Badem v Žiline v roku 2001, kde v celom turnaji nenašli premožiteľa a vo finále porazili Žilinu o 40 bodov. Nestor slovenského basketbalu Bohdan Iljaško poznamenal, že si nikdy nevedel predstaviť ako Michalovce učia Žilinu hrať basketbal. Všetci hráči z tohto kádra okamžite zapadli do prvého družstva. Najvýraznejšie osobnosti tohto družstva boli B.Holda a J.Žobrák. So stúpajúcou kvalitou kádra bola i ochota tzv. cezpoľných hráčov reprezentovať Michalovce a pričom prinášali skúsenosti aj z najvyšších súťaží. Na Zemplíne sa vystriedali také mená ako Ľ. Kováč, Meluš, Hríb, Dorov, Žlebčík, Czakó, Leško, Lutter, Tebeľák a ďalší.

 Najkrajšie obdobie tejto éry prišlo v sezónach 2003/2004 a 2004/2005, keď Michalovčania dvakrát bojovali o postup do extraligy. Najskôr sme bojovali so Spišskou Novou Vsou, no po prehre v predĺžení na ŠKP Bratislava, sme neuspeli. V nasledujúcej sezóne Michalovčania zvládli oba zápasy s najväčším konkurentom z Prievidze na výbornú. Napriek tomu sme v nadstavbe po prehrách v Banskej Bystrici, Považskej Bystrici a Trnave skončili na druhom nepostupovom mieste. Bolo to síce sklamanie, no séria víťazných zápasov v domácom prostredí v rokoch 2003 až 2006 bola najdlhšia v celej histórii michalovského basketbalu.

   V roku 2005 do Michaloviec prišla zahraničná posila Marinko Svitlica. Najskôr pôsobil v klube ako hráč, no neskôr zároveň ako tréner našich nádejí, z ktorých postupne vyrastali nádejní hráči pre mužský basketbal. V ďalších rokoch pôsobenia v prvej lige odohrali Michalovčania väčšinu v nadstavbovej časti dosahovali umiestnenia v horných priečkach. V sezóne 2010/11 skončili na ôsmom mieste. Nevypadli, no po administratívnom rozhodnutí mesta stratili domáci stánok – Mestskú športovú halu, ktorú spravovali od roku 2005. Následne sa do ligy neprihlásili a tak ukončili svoje pôsobenie v mužskej 1.lige, ktoré trvá dodnes.     

 Dlhoročný tréner a funkcionár Imrich Rakovský si na svoje pôsobenie v michalovskom basketbale do roku 2013 spomína takto: „Moje pôsobenie v Michalovciach začalo v sezóne 1980/81 po ukončení  vojenskej služby, na ktorej som získal trénerskú licenciu II.triedy. Lokomotívu PS Michalovce vtedy viedli Feňák st. predseda klubu, Ihnácik a Janko Dóczy, tréner a organizačný pracovník. Aj keď som prišiel ako hráč, hneď na prvom tréningu sa to zmenilo. Pamätám si, ako po nevinnej poznámke na adresu Dóczyho, ktorý viedol tréning, mi Janko  zavesil svoju píšťalku na krk so slovami “ta teraz si už tréner ty“. Od roku 1980 až po rok 2013 som bol trénerom od žiakov až po mužov, niekedy aj súbežne. Aj keď funkcionársky káder nebol začiatkom osemdesiatych  rokov početný, fungoval skoro na profesionálnej úrovni. Feňák bol neuveriteľne precízny, Ihnácik bola zodpovednosť sama, ale srdcom michalovského basketbalu bol Janko Dóczy.

 V tých rokoch počas môjho hráčskeho pôsobenia boli v kádri výrazné osobnosti, nemôžem menovať všetkých, no aspoň  niekoľko. Jordán, Koľ, Straka, Hospodár, Janoš, Gazda, Hocman, Hudák, Kmetony, Urban a ďalší. Priebežne som sa začal venovať ako tréner i juniorom, no v tom čase sme sa neprebojovali do  juniorskej ligy. Ale z mládežníckých družstiev sa u mužov začali presadzovať Kubový, Palčík, Smoľák, Kamberovič a neskôr, keď sa už hrala najvyššia juniorská liga M. Janošov, P. Šandor, bratia Tvarožkovci, Mihaľkovci, Rakovskí, Virčíkovci, Herbec, Haník, Holda, Žobrák, Butala, Štefanský, Mižák a mnohí ďalší . Takým malým ocenením za prácu s mládežou boli pozvánky našich hráčov do výberov reprezentácie Slovenska. Za staršiu generáciu to bol G.Hospodár, J.Meňky, Ľ.Kmetony,  a neskôr B.Tvarožek, Z.Virčík, B.Holda, J.Žobrák, M.Šimko.

 Za môjho pôsobenia sa vo vedení basketbalu vystriedali František Feňák, Jozef Voskár, Alexander, Sokologorský, L.Janošov, Popovič a pri všetkých sa ako podpora prelína J. Ihnácik.“

 

 Zaujímavé udalosti a výsledky z tohto obdobia:

 

-        postup do 1.ligy 1999, kde odohrali nepretržite 12 sezón

-        medzinárodnú konfrontácia z kluby zo Srbska (Kikinda. Zrenjanin), Poľska (Kronsno,...), Maďarska (Eger)

-        v roku 2010 boli basketbalisti vyhlásení ako najúspešnejší kolektív mesta Michalovce za rok 2009

-        počas sezón 2003/04 a 2004/05 neprehrali ani raz domácom ihrisku, keď porazili aj družstvá postupujúce do extraligy

-        v roku 2005 došlo k rozdeleniu klubov na 1.BK Michalovce a 1.BK D Michalovce, s tým že 1.BK D sa venoval prioritne ženskej zložke

-        od konca roka 2005 do polovice rok 2011 bol 1.BK Michalovce správcom Mestskej športovej haly  

-        v sezóne 2006/07 nastúpili na niekoľko zápasov aj mladík Richard Körner z Košíc, neskôr extraligový hráč aj reprezentant Slovenska

-        koncom 90 rokov sa začala éra pouličných turnajov 3x3 tzv. stretball. V roku 1998 sa v Michalovciach uskutočnil prvý Stretball pod strechou a následne v roku 1999 aj letný streetball na Námestí Slobody ako vôbec prvý takýto turnaj v našom meste.



Ďalšie články si môžete prečítať  na týchto odkazoch :

 

Úvodný článok : 85 rokov basketbalu v Michalovciach

História Michalovského basketbalu 1936 – 1970 :

Z histórie michalovského basketbalu, roky 1936 - 1970

 

Obšírnejšie mapovanie histórie, výsledky a fotky nájdete v publikácii od Miroslava Feňáka na odkaze (roky 1936 – 1986):  

História klubu 1. BK Michalovce

 

História Michalovského basketbalu 1970 – 1985 :

Z histórie michlovského basketbalu 1970 - 1985

 

Rozhovor s R. Alexom, S. Sabom a M. Štefanom, osobnosťami Michalovského basketbalu :

Rozhovor s R. Alexom, S. Sabom a M. Štefanom

 

Rozhovor s Š. Strakom, J. Hocmanom a Š. Koľom, osobnosťami Michalovského basketbalu :

Rozhovor s Š. Strakom, J. Hocmanom a Š. Koľom

 

História Michalovského basketbalu 1986 – 1999 :

Z histórie michalovského basketbalu , roky 1986 - 1999

 

Rozhovor s M.Janošovom, S.Smoľákom a R.Šandorom hráčskymi osobnosťami Michalovského basketbalu :

Rozhovor s M. Janošovom, S. Smoľákom a R. Šandorom


 Tento materiál je spracovaný na základe existujúcich podkladov od rôznych autorov a pamätníkov.  Je pravdepodobné, ba až isté, že nie sú spomenutí všetci hráči, tréneri, dobrovoľníci, lekári, funkcionári či učitelia, ktorí sa zaslúžili o rozvoj nášho športu, preto sa im chcem touto cestou poďakovať a ospravedlniť, že neboli spomenutí. 

 

Pikošky

Súpisky

Konečné výsledky


 

Imrich Rakovský

Napísal: 1.BK Michalovce  Monday, 23. 8. 2021 o 20:18
Upravil: 1.BK Michalovce  Tuesday, 24. 8. 2021 o 08:51

Komentáre k článku