Tabuľky

#KlubZB
1.Inter Bratislava510
2.ŠBK Levice48
3.Iskra Svit57
4.MBA Prievidza57
5.BKM Nitra45
6.BK Sereď34
7.1.BK Michalovce44
8.Diawin Košice23
#KlubZB
1.1.BK Michalovce48
2.BK 04 AC LB SNV48
3.ŠKP B. Bystrica57
4.BA Čaňa46
5.MBK Žilina46
6.ŠBK Handlová56
7.Iskra Svit44
#KlubZB
1.Galaxy Košice714
2.RIM Košice69
3.Iskra Svit58
4.1.BK Michalovce68
5.Rožňavskí vlci66
#KlubZB
1.Galaxy Košice612
2.Iskra Svit611
3.RIM Basket610
4.BK Rožňava66
5.1.BK Michalovce66
  • Tlač
  • Email

Slávnostný večer Michalovského basketbalu

Publikované Thursday, 9. 9. 2021 o 13:59

Slávnostný večer Michalovského basketbalu k 85.výročiu sa vydaril. Poďakovanie ľuďom, ktorí sa pričinili o to, že basketbal v našom meste stále existuje. Ocenenie trénerov, funkcionárov,  podporovateľov a hráčov za reprezentáciu v našom drese, ale aj oživenie spomienok na pekné zážitky, úsmevné príhody a priateľstvá na celý život. Na stretnutí sa zišlo aj niekoľko zástupkýň ženského basketbalu, ktorý tiež roky neodmysliteľne patrí k športom v našom meste.

Podujatie s noblesou moderovala rodáčka z Michaloviec Oľga Konečná z RTVS. Po príhovoroch prezidenta klubu Petra Biganiča a primátora Viliama Záhorčáka odovzdal zástupca 1.BK Michalovce pamätnú plaketa za dlhoročnú podporu klubu mestu Michalovce. Všetci veríme, že vzájomná spolupráca sa bude zlepšovať a bude pokračovať aj v ďalších rokoch. V sezóne 2007/08 si primátor v prestávke majstrovského zápasu symbolicky obliekol dres 1.BK Michalovce. Za rok 2009 boli muži 1.BK Michalovce vyhlásený za najlepší kolektívny šport v meste v kategórii dospelých. Príjemný večer spríjemnilo vystúpenie tanečného páru z tanečnej školy Grácia. Prítomní si tiež minútou ticha pripomenuli aj ľudí spojených s basketbalom v Michalovciach, ktorí už nie sú medzi nami.

Postupne si organizátori v krátkych videách pripomenuli nestora Michalovského basketbalu Janka Dóczyho, uviedli zostrih pamätného víťazného zápasu s Prievidzou (3.4.2005 77:74), zostrih s p. Drgoňom (aktuálne prezident SBA), ktorý sa ako tréner Piešťan predstavil som svojím družstvom v Michalovciach. Prezident 1.BK D Michalovce krátko zhodnotil históriu ženského basketbalu a zároveň vysvetlil pre účastníkov vznik dlhoročného pokriku mužských družstiev pred zápasmi. Nasledoval krátky zostrih z historických zápasov žien i mužov. Neskôr moderátorka predstavila aktivity a aktuálne úspechy mládežníckeho basketbalu, výchovu reprezentantov, organizácia veľkého počtu podujatí a revitalizácia ihrísk v Michalovciach.

Hlavnou časťou večera bolo oceňovanie dlhoročných funkcionárov, osobností, trénerov a hráčskych osobností plaketami. Medzi najstarších účastníkov podujatia patrili J. Voskár, S. Hudzík, G. Paulina, J. Ihnácik, J. Sokologorský.

Organizátorom sa dokonca podarilo nahrať a spustiť video pozdrav trénera žien Michaloviec zo šesťdesiatych rokoch minulého storočia Ivanom Stankom, ktorý v roku 1968 emigroval do USA a dodnes tam žije. Nasledovalo aj online blahoželanie a rozhovor s dlhoročnou hráčskou osobnosťou Michalovského basketbalu Jurajom Hocmanom, ktorý aktuálne žije a pracuje v Kanade. V záverečnej časti ešte poprial všetko najlepšie k výročiu i do ďalších rokov zástupca Poľského basketbalového zväzu Zbigniew Błażkowski. Dlhoročný spoluorganizátor turnajov krajín V4 chlapcov  a dievčat. Na stretnutí sa objavila veľké množstvo hráčov rôznych generácii a umocnili tým fakt  o zmysle práce s mládežou, výchove a formovanie osobností úspešných ľudí v dospelosti. K spestreniu večera patrila aj kvízová otázka – Ako dlho trvala domáca séria bez prehry v prvej lige mužov v rokoch 1999 – 2011. Správna odpoveď bola 37 zápasov, keď dokonca v sezónach 2003/4 a 2004/05 Michalovčania doma ani raz neprehrali. Nasledoval pohodový večer v rozhovoroch a stretnutiach po rokoch so spomienkami na veľké množstvo spoločných zážitkov. Nechýbala torta a každý z účastníkov dostal okrem reklamných predmetov aj pamätný medailón k výročiu 1936-2021. Celkový počet účastníkov prekročil sto ľudí a potvrdili oddanosť basketbalovej rodine. Je pravdepodobné, že sme pri mapovaní tak dlhého obdobia niekoho opomenuli, začo sa im dodatočne ospravedlňujeme.

Na basketbalovej mape sa mužský ani ženský basketbal v Michalovciach aktuálne nenachádza, no pevne veríme v svetlú budúcnosť basketbalu v Michalovciach a úspešné napredovanie v práci a výchove mládeže, ktorú budeme viesť k vzornej reprezentácii nášho mesta a klubu. Ďakujeme všetkým za reprezentáciu basketbalu a účasť na akcii s tým, že sme nezabudli aj na tých čo nemohli prísť. Chcel by som poďakovať prípravnému tímu s ktorým sme celé toto podujatie pripravili, sponzorom večera a tým, ktorí basketbal podporujú aj v týchto rokoch. Ďalej Zuzke Maľukovej nielen za grafickú prípravu, ale aj Marošovi Demkovi za úpravu článkov.  

V rámci osláv 85.výročia sa uskutočnilo aj niekoľko sprievodných akcií spojených s basketbalom o ktorých bude v krátkom čase informovať v samostatnom článku.

 

Pod článkom prinášame širokú fotogalériu z podujatia a historické videá.

Fotogaléria I. časť

Fotogaléria II. časť

 VIDEÁ

 Janko Dóczy


 

Zápas s Michalovce – Prievidza, 3.4.2005


 

Mládežnícky basketbalPokrik bila Mužský basketbal 


 

Mužský basketbal 


 

Reportáž - zápasy Štart a ŠKP BA, 15.-16.2.2003 Reportáž - zápas 1.BK MI – BK Dolný Kubín, 1.12.2005 Pozdrav Ivan Stanko


 

 

 

Peter Biganič

Napísal: 1.BK Michalovce  Thursday, 9. 9. 2021 o 13:59
Upravil: 1.BK Michalovce  Thursday, 6. 1. 2022 o 10:20

Komentáre k článku