Mičuda: Klubom treba vytvárať vhodné podmienky na prácu
Ako hráč 9-krát vyhral slovenský titul, 81-krát reprezentoval svoju vlasť v medzinárodných zápasoch. Ako funkcionár zastával pozíciu športového riaditeľa Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Teraz si ho vybrali najlepšie slovenské basketbalové kluby, aby riadil ich súťaž. Peter Mičuda je oficiálne od 1. júna 2015 novým vrchným riaditeľom Slovenskej basketbalovej ligy (SBL).
Prekvapila vás ponuka klubov stať sa vrchným riaditeľom SBL?
„Slovo prekvapenie by som nepoužil, komunikoval som s klubmi už pred stretnutím v pondelok. Skôr išlo o to, či ostatné kluby nebudú mať výhrady, a to sa nestalo. Všetci spoločne chceme robiť basketbal a prinášať radosť divákom.“
Ako vnímate svoju novú pozíciu?
„Okolo basketbalu sa pohybujem už viac ako 30 rokov – či už ako hráč alebo neskôr ako funkcionár. Momentálne som bol viac divákom, ale dianie som sledoval. To, že som ponuku prijal, beriem ako výzvu. Verím, že sa nám podarí vytvoriť také basketbalové prostredie, ktoré bude úroveň ligy dvíhať a priťahovať fanúšikov do hál.“
Vieme, že máte civilné zamestnanie. Akým spôsobom chcete skĺbiť pracovné povinnosti s basketbalovými?
„Jedna z mojich podmienok bola, že kluby budú akceptovať moje pracovné povinnosti. Následne je to o tom, ako si dokážem zorganizovať čas, aby som sa mohol venovať práci okolo SBL. Viem, že to bude časovo náročné, najmä s ohľadom na moju rodinu, ktorá ma podporuje, za čo jej veľmi ďakujem.“
Ako hodnotíte projekt SBL po roku existencie?
„Vznik SBL bol od začiatku vnímaný veľmi pozitívne, čo si myslím, že dokázal aj priebeh celej ligovej súťaže. Naším záujmom je aj naďalej pokračovať v práci a zastrešovať súťaž mužov, čo sa však musí diať v úzkej spolupráci s SBA.“
Aké sú nedostatky, ktoré má SBL a ktoré by ste chceli zmeniť, resp. zlepšiť vo funkcii vrchného riaditeľa súťaže?
„Nerád by som hovoril o nedostatkoch. Vidím viac pozitív, ale, samozrejme, sú tu oblasti, v ktorých by sa projekt SBL dal ešte rozvíjať. Spomeniem mediálnu oblasť, teda približovať basketbal ešte viac divákom na našej stránke, v televízii a prostredníctvom live prenosov, ale možno aj akciami, kde sa bude SBL prezentovať. Samozrejme, najlepšou reklamou je dobrý basketbal. Vieme, že nie je jednoduché robiť šport v našich podmienkach, preto je dôležité, aby sme vytvorili prostredie, ktoré bude športu prospievať a propagovať basketbal z jeho postavenia najpopulárnejšieho a najnavštevovanejšieho halového športu na Slovensku.“
Verejnosť zaujal návrh SBA zvýšiť kvórum Slovákov na zápise o stretnutí i na palubovke, ktorý obsahoval aj zvýšené poplatky za legionárov s ich pribúdajúcim počtom. Kluby s týmto návrhom nesúhlasili. Aké je riešenie rozviazania tohto gordického uzla?
„Všetky tieto návrhy sú predmetom rokovaní. Kluby cítia tlak zo strany SBA na svoje fungovanie, nehovoriac o tom, aký dopad to bude mať na skladbu jednotlivých družstiev. Zapracovanie týchto návrhov by malo byť postupné. Všetci vieme, ako je to so slovenskými hráčmi, ktorých je nedostatok. Každý klub by chcel mať na svojej súpiske mladých, šikovných slovenských hráčov, ale musíme si povedať, že nie sú. Je to dlhodobý problém. Všetky kluby SBL majú mládežnícku pyramídu a venujú sa výchove mladých basketbalistov najlepšie, ako vedia. Platia mládežníckych trénerov a prihlasujú družstvá do súťaží. Je to podstatná položka rozpočtu klubu, ale bez nej by sme nikoho nevychovali a slovenský basketbal by išiel ešte viac dole. Preto sa musí hľadať cesta, ako vytvárať klubom vhodné podmienky na prácu a nie im ju sťažovať.“
Viete už povedať, či vyhlási novú sezónu SBA alebo SBL?
zdroj: basket.sk