• Tlač
  • Email

Najlepší malý basketbalista histórie smeruje medzi nesmrteľných

Publikované Monday, 11. 4. 2016 o 21:34

O tom, že je Allen Iverson najlepším malým basketbalistom histórie asi nie je pochýb. Žiadny hráč merajúci sotva 180 cm nedokázal to, čo rodák z Hamptonu vo Virginii.

Za svoju skvelú kariéru sa dočkal, keď ho uvedú do Siene Slávy NBA. Predchádzala tomu dlhá cesta, ktorá ničila predsudky, ale priniesla aj mnoho problémov a kontroverzných momentov.

Iverson neostal nič dlžný svojej povahe ani teraz, keď povedal – „Nebol som rozohrávač, ale zabijak.“ Sebavedomé slová, ale úplne pravdivé.

Najlepšie ich vystihuje jedna z akcií, ktorá sa mu podarila v nováčikovskej sezóne. Philadelphia ešte nevedela, čo je zač. Bol to pre nich len nízky rozohrávač z Georgtownu. Sixers po zlej sezóne privítali suverénov z Chicaga vedených Michaelom Jordanom.



Crossover Jordanovi

Neznámy malý chlapík sa predviedol proti najväčšej legende. Nielenže vo svojom 61. zápase v profi kariére nastrieľal jednej z najlepších obrán histórie 37 bodov, ale vo štvrtej štvrtine doslova „polámal“ Jordana dvoma krásnymi crossovermi.

Celý moment zdôraznil výkrik legendárneho trénera Phila Jacksona, ktorý zakričal na Jordana, aby prebral Iversona. Dávid vyzval Goliáša a v tom okamihu ho pokoril. Započal svoju úžasnú kariéru. „Skúsil som, či môj pohyb môže fungovať a keď fungoval proti najlepšiemu basketbalistovi histórie, nemal som už čo riešiť,“ povedal Iverson.

Ak filmová boxerská legenda Rocky Balboa bola ikonou Philadelphie v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, AI ňou bol v deväťdesiatych rokoch, kde si dokonale podmanil celé mesto.

Výpočet skvelých momentov a sezón v podaní „Answera“ bolo veľmi veľa, aj keď vždy ich sprevádzali problémy, ktoré brzdili jeho nadľudské možnosti.

Bitka v bare a väzenie

Svoj obrovský talent a vôľu po úspechu ukázal už na strednej, ale tam skoro jeho kariéra skončila. V sedemnástich sa zaplietol do bitky v bare, ktorá mala rasový kontext. Obvinili ho, že trafil stoličkou do hlavy ženu, aj keď to nikdy nedokázali. Hrozilo mu pätnásťročné väzenie s desaťročnou suspendáciou, ale napokon ho po štyroch mesiacoch vo väzení oslobodil samotný guverenér Virginie pre nedostatok dôkazov.

Zdalo sa, že incident ovplyvní Iversonove šance na hviezdnu kariéru. Napriek problémom ho však zobral pod svoje krídla uznávaný tréner Georgtownu John Thompson. Za univerzitu odohral dve sezóny a po druhej sa dostal do najlepšej päťky NCAA. Právom si ho vybrala do NBA Philadelphia ako svoju draftovú jednotku.

Výpočet individuálnych úspechov maličkého rozohrávača je obrovský. Jedenásťkrát si obliekol dres v All Star tíme, dvakrát bol jeho MVP, štyrikrát bol najlepším strelcom v sezóne NBA a v roku 2001 sa dočkal ako vôbec najmenší hráč v histórii ocenenia MVP.


30 bodové priemery a legendárne finále 2001

Najneuveriteľnejšie bolo, aký tím dokázal Iverson viesť tak, aby bol konkurencieschopný. V zostave Philadelphie skoro nikdy nemal potrebnú podporu, ktorá by ju doniesla až na vrchol. Vždy to bol maximálne súbor slušných bojovníkov, ale žiadnych hviezd, ktoré mala konkurencia.

Obrana súperov sa mohla vyslovene sústrediť len na Iversona, ale ten ju dokázal pokoriť aj sám. Od roku 1998 do roku 2008 jeho bodový priemer neklesol pod 26!! Výnimkou pre neho neboli sezóny s priemerom nad 30 bodov. Také mal v kariére štyri, s najlepšou v ročníku 2005/06, keď mal priemer 33 bodov na zápas a hrával takmer 43 minút.

Doslova na vlastnom chrbte dotiahol Sixers až do finále v roku 2001. V tíme mal dosluhujúceho Dikembeho Mutomba a zopár dobrých hráčov. Skvele dokázal čeliť presile, aj keď až na vrchol už tím sám nedotiahol.

V 22 zápasoch vyraďovacej časti hral neuveriteľných 46 minút na stretnutie! Udržal si priemer 32,9 bodov, 6,1 asistencií, 4,7 doskokov a 2,4 ziskov. Dodnes to je jeden z najlepších play-off výkonov v histórii NBA.

Finále proti Shaqovi O’Nealovi s Kobemu Bryantom a ich LA Lakers však bolo priveľa aj na Iversona. Pre Sixers dokázal vyhrať len jediný zápas po pamätnom výkone, v ktorom slávne pokoril po strele z odskoku rozohrávača Tyrona Lua (súčasného trénera Clevelandu).

AI bol v zaplnenom Staples Centre v Los Angeles nezastaviteľný a predviedol možno najlepší výkon súpera v legendárnej hale. Nastrieľal 48 bodov, Philadelphia vyhrala 107:101, pre supersilných Lakers to bola jediná prehra v play-off 2001. Iverson sa snažil, čo mu sily stačili, ale ani jeho priemer 35,6 bodov na zápas vo finálovej sérii nestačil.

Postupom času viac vyznievali na povrch problémy rozohrávača, ktorý sa hádal s trénermi, vynechával tréningy a mal kontroverzné vyhlásenia. V roku 2006 odišiel do Denveru, zahrali si aj za Detroit, Memphis, ale jeho kariéra postupne upadala. Pozitívom bolo, že ju v roku 2010 mohol ukončiť vo svojej srdcovke z Philadelphie.

Iversonov odkaz nesie aj Steph Curry

„Allen vás napádal svojim pohybom od začiatku do konca zápasu. Nikdy neprestal, podobného hráča som nezažil. Bol to najsúťaživejší chlapík, proti akému som hral,“ povedal o Iversonovi Kobe Bryant.

Odkaz malého veľkého muža išiel ďalej a ukázal nízkym hráčom, že sa môžu presadiť aj medzi najvyššími profesionálmi, kde má poväčšina basketbalistov nad dva metre.

Po ňom prišli so žiarivými momentmi Stephen Marbury, Steve Francis, ale najmä dnes Steph Curry, ktorý sám povedal, že Iverson bol pre neho inšpiráciou.

„AI bol vždy hráčom, ktorého som miloval sledovať. Pre jeho schopnosti strhnúť na seba pozornosť a ťažký životný príbeh, keď ho mala mama už v pätnástich a odmalička sa musel predierať životom,“ povedal o Iversonovi najlepší basketbalista súčasnosti, ktorý priznal, že ho bývalá hviezda inšpirovala.

Všetkým nám ukázal, že napriek chýbajúcim centimetrom a kilogramom sa môžete presadiť v najužšej špičke. Každý sa snažil napodobňovať jeho crossover, špeciálne ten, ktorý vytiahol na Michaela Jordana. Keď som ho videl ešte ako dieťa naživo, tak som neveril, že je možné hrať v takej rýchlosti a s podobnou kondíciou. Bol nezastaviteľný, ako keby mu nikdy nedošli baterky,“ dodal Stephen Curry.

zdroj:basket.sk

Napísal: 1.BK Michalovce  Monday, 11. 4. 2016 o 21:34
Upravil:  

Komentáre k článku