Končí legenda, ktorá zmenila NBA

Mimoamerický hráč v NBA? Pred dvadsiatimi rokmi veľmi zriedkavá vec. Dnes už nič neobvyklé. Mnoho basketbalistov z celého sveta sa vypracovalo na áčkové hviezdy, ktoré patrili medzi najlepších hráčov svojej doby.
Pionierom boli už Dražen Petrovič, Vlade Divac, Detlef Schrempf či Rik Smits, ale nikto z nich sa nepresadil tak výrazne individuálne ako neskôr Steve Nash. Kanadský rozohrávač oznámil, že túto sezónu vynechá pre problémy s chrbtom. V praxi to znamená, že asi ukončí kariéru.
Je veľká škoda, že legenda končí takto pomaly a potichu. Určite si zaslúžila aspoň jeden titul v NBA, ktorého sa nedočkala. Individuálne sa však presadila medzi najväčšie hviezdy posledných pätnástich rokov. Nash sa vypracoval na rozohrávača, ktorých je v histórii len veľmi málo.
Dvojnásobný MVP
Phoenix posunul medzi elitu ligy. Klub hrával pod jeho taktovkou najkrajší basketbal. Kanaďan si tak právom vyslúžil dvakrát ocenenie MVP. Len pre porovnanie Kobe Bryant získal prestížnu trofej len raz.
Nash si udržal počas 1217 zápasov v NBA výborné štatistiky. K 14,3 bodom pridal 8,5 asistencie. Najväčší rešpekt vzbudzujú jeho čísla streľby, síce si ich nakoniec neudržal ná bájnych 90, 50, 40 %, ale nemá k tomu ďaleko. K 90, 4 percentným šestkám pridal 49 percentnú kariérnu streľbu a 42,8 % trojky. Podobnými číslami sa nemohol pochváliť ani legendárny Larry Bird, ktorého považujú za najlepšieho strelca histórie.
Najväčší zlom v kariére dnes štyridsaťročného rodáka z Johannesburgu prišiel v roku 2004, kedy sa cez leto upísal Phoenixu. Mnohí si mysleli, že spravil chybu. Skvele si rozumel v Dallase s Dirkom Nowitzkým, ale 60 miliónov dolárov za šesť rokov sa nedalo odmietnuť. Odborníci tipovali, že Suns vyhrajú maximálne tridsať zápasov. Nash však priviedol arizonský klub k najlepšej bilancii v NBA, keď skončili sezónu 60:22 a Kanaďan právom oslavoval prvú cenu MVP. O rok získal ďalšiu.
Vzorom Wayne Gretzky
Tvorivý rozohrávač vďačil svojim rozmanitým nápadom aj preto, že nevyrastal len na basketbale. Výborne hrával futbal a hokej. Jeho športovým vzorom bol Wayne Gretzky. „Najlepšie zo všetkého bolo, že systém, ktorý hral Phoenix, by nefungoval bez Steva Nasha. On bol ten, ktorý volil vždy tie najlepšie možné akcie. Mal 85 percentnú úspešnosť z toho, že zvolil tu správnu,“ spomínal pre Sports Illustrated rozohrávač Milwaukee Bucks Maurice Williams.
Za jeho skvelou hrou boli dlhé tréningy. Všetci mu opakovali, že to nikam nedosiahne, lebo je malý a pomalý. Nakoniec všetkým dokázal opak. „Hodiny a hodiny trénoval. Spomínam si ako raz pozerám z okna. Vonku leje a Steve piluje šestky. Hádzal ich večnosť, vôbec mu nevadilo, že bol premoknutý,“ vravel ESPN jeho mladší brat Martin, ktorý je futbalistom.
Na vysnívanú elitnú univerzitu sa napriek výborným výkonom mladý Nash nedostal. Zo Syracuse a Washingtonu, po ktorých túžil najviac, sa ani neozvali. „Nebolo to o tom, že by som nevedel hrať. Oni videli, že na to mám, ale bolo to príliš divné na to, aby uverili v silu nejakého nízkeho Kanaďana,“ povedal neskôr rozohrávač.
Nakoniec mu dali šancu v Santa Clare. Začiatky však boli slabé, Nash nebol najlepší ani vo svojom tíme. Vidina NBA však bola prisilná, aj preto trénoval dva či trikrát viac ako ostatní. „Nemal som rád, keď som sa cítil dobre a spokojne. Radšej som zavolal manažérovi tímu, nech mi dá kľúče od telocvične a môžem ísť strielať.“
Vo Phoenixe pri drafte ľudia bučali
Na univerzite hral výborne a preto si vyslúžil draft už v prvom kole. Vybral si ho Phoenix, ale ako jeho meno povedali, fanúšikovia začali bučať. Videli len malého bieleho Kanaďana. V nováčikovskej sezóne skončil ako náhradník hviezdneho Kevina Johnsona. Tím ho na konci ročníka vymenil do Dallasu. „Vtedy ku mne prišiel Kevin a povedal mi, že som tak dobrý ako hociktorý iný výborný rozohrávač proti ktorému v lige hral. To boli slová, ktoré ma ešte viac nabudili,“ vravel si.com Nash.
Pacifista, ktorý svoje postoje nebojí povedať nahlas, sa postupne vypracoval na hviezdu. Vrátil sa do Phoenixu a získal si srdcia fanúšikov. V Suns strávil osem sezón, keď sa rozhodol na staré kolená upísať Los Angeles Lakers. V slávnom klube mal pomôcť vyhrať spolu s Dwightom Howardom šiesty titul pre Kobeho Bryanta. Jeho snahu však pokazila zlá chémia v tíme a zranenia. V prvej sezóne odohral päťdesiat zápasov a vlani pridal len 15. V tomto ročníku chcel ešte všetkým ukázať, že stále má na NBA, zastavil ho však problémový chrbát.
LeBron: Mrzí ma, že sme si spolu nezahrali
Za svojou kariérou ešte oficiálne nedal bodku, ale po oznámení, že vynechá celý najbližší ročník, asi čoskoro príde. „Steve je skvelým hráčom, ktorý dosiahol v lige veľké veci. Vždy ma mrzí, keď odchádza kvôli zraneniam podobná hviezda. Nemá sa za čo hanbiť. Od času, keď len robil v Dallase náhradníka Jasonovi Kiddovi, až po jeho roky vo Phoenixe, ktoré znásobil dvoma cenami MVP,“ povedal LeBron James.
Osemnásť sezón nebol Nash najdynamickejší, najrýchlejší či najatletickejší, ale aj tak vždy bojoval na najvyššej úrovni. „Keby ste hrali na ulici a videli ste ho ako postáva pri vás, do tímu by ste si ho nevybrali. Ale keď ho zrazu uvidíte hrať, tak si viackrát zopakujete. Sakra, mal som toho chlapíka zobrať. Je skvelý. Mrzí ma, že sme si spolu nezahrali rok alebo dva v jednom tíme,“ dodal najlepší basketbalista súčasnosti.
zdroj: www.basket.sk