• Tlač
  • Email

Legendárny Petruška oslavuje päťdesiatku. Jakabovič: Jeho úspechy sú porovnateľné s naj športovcami

Publikované Saturday, 26. 1. 2019 o 11:06

Richard Petruška sa navždy zapísal do histórie nielen slovenského, ale aj československého basketbalu ako prvý hráč, ktorý si nielenže zahral v NBA, ale ešte aj získal prsteň pre víťaza s Houstonom Rockets.

Levický rodák dnes oslavuje jubileum, keď sa dožíva päťdesiatych narodenín. Niekdajší výborný pivot má za sebou hviezdnu kariéru. Okrem texaského klubu pôsobil na slávnej univerzite NCAA, zahral si taliansku, tureckú či španielsku ligu. V roku 2001 oslavoval v drese Malagy zisk vtedajšieho Koračovho pohára. Po kariére pôsobil ako tréner v akadémii na Kanárskych ostrovoch a momentálne žije v kanadskom Toronte. So samotným Petruškom sa nám zatiaľ nepodarilo spojiť, ale o jeho výnimočnosti nám porozprávali jeho bývalí spoluhráči z Interu Bratislava, kde končil svoju kariéru na Slovensku pred odchodom do zámoria.

Zaujímavosťou je, že Petruška si zahral aj vo filme, keď mal epizódnu rolu v snímke Lanári, kde hrali hlavné úlohy hviezdy Shaq O'neal a Penny Hardaway.

„Rišo vynikal už od dorasteneckého veku. Poznáme sa od šestnástich rokov. Hrával najprv proti mne ako súper v drese Levíc a potom prišiel do Bratislavy na školu. Boli sme spolužiaci na gymnáziu Hubeného. Od sedemnástich rokov sme boli u mužov Interu Bratislava. On bol od začiatku zažraný do basketbalu, podriaďoval tomu všetko. Bol neskutočne ctižiadostivý, doslova nevychádzal s posilňovne. Mal cieľ, že chce ísť študovať do Ameriky a robil preto úplne všetko. Najprv študoval jeden a pol roka chemicko-technologickú tu v Bratislave, lebo ho bavila chémia, potom prestúpil na právo a následne odišiel do zámoria,“ zaspomínal si niekdajší výborný strelec Daniel Jakabovič.

Tréner ho musel vyháňať z posilňovne či telocvične

Jeho tvrdý prístup zdôraznil aj Peter Mičuda. „Riša som zažil ako mladý chalan, keď som prišiel do áčka Interu. Končil pôsobenie v klube a smeroval do NCAA. Pamätám si, že ho tréner musel vyhadzovať či z telocvične alebo posilňovne. Aj keď sme relaxovali pred zápasom, tak on trávil čas vo fitku. Obetoval tomu všetko. Vnímal som ho ako výnimočného hráča, či už v Interi alebo v reprezentácii. Rišo bol víťazný typ. Bolo mu jedno, kto stojí proti nemu na druhej strane palubovky. Aj preto sa dostal v profesionálnej kariére tak ďaleko,“ povedal šéf slovenskej ligy.

Fakt, že to Petruška dotiahol až do profiligy vyvolal v jeho bývalých spoluhráčoch veľké uznanie. „Bolo to pre nás motivujúce. Ukázal nám cestu, že tvrdou prácou sa dá dostať až do NBA. Bol veľkým vzorom. Rišo je zaslúžene slovenská basketbalová legenda. Verím, že sa nájde v budúcnosti niekto, kto ho napodobní,“ pokračoval Mičuda, ktorý pridal charakteristiku Petruškovej hry.

„V útoku sa vypracoval časom, keď rozšíril svoje možnosti o streľbu z dlhších vzdialeností. Jeho prednosťou bolo, že bol veľmi silný na nohách. Nerobilo mu problém sa presadiť chrbtom ku košu proti vyšším, ale aj nižším hráčom. Stále sa na seba pracoval, aby nebol len typický dominantný pivot. Mal aj veľký cit pre doskok.“

Richard Petruška, Michael Fusek (Foto: Basket.sk)

V reprezentácii si platil za poistku aj sám

Po štúdiu na NCAA ho draftoval v druhom kole do NBA vtedy jeden z najlepších tímov ligy z Houstonu. „Keď som Riša po roku stretol v Los Angeles, skoro som ho nespoznal. Bol neskutočne „nabúšený“ a vytrénovaný. Tam jeho kariéra odštartovalo vysoko. Niekto možno povie, že v Rockets nehrával, ale mal priemer na zápas sedem minút, aj keď naskočil len do 22 stretnutí. V tíme, kde hral na jeho poste legendárny Hakeem Olajuwon. Pamätám si, že keď sa Rišo vrátil na Slovensko, tak prišiel na moju oslavu a všetci kamaráti z mimo basketbalového prostredia padli na zadok. Sa s ním fotili a skúšali si prsteň pre víťaza NBA. Mali z toho zážitok. Potom mal Richard smolu. Tým, že nebol na Slovensku, tak ani médiá nevedeli, čo všetko dosiahol. Pritom mal aj skvelú európsku kariéru. Škoda, že ho limitovali na konci kariéry zdravotné problémy. Trikrát mu operovali platničky. Napriek tomu chcel vždy pomôcť reprezentácii. Aj keď nemala SBA peniaze na jeho poistku, tak si ju zaplatil sám,“ zdôraznil Jakabovič, ktorého mrzí postavenie Petrušku medzi najlepšími športovcami slovenskej histórie.

Úspechy dosiahol neskutočnou ctižiadostivosťou a tvrdou prácou. Som hotový z toho, že sa o ňom skoro nič nenapísalo a nehovorí sa o ňom. Veď víťazstvo v NBA je porovnateľné s tým, čo dosiahli hokejisti ako Miro Šatan, či tenisti alebo iní športovci. Len žiaľ basketbal je zabudnutý niekde na pokraji,“ dodala niekdajšia opora Interu Bratislava.

                                                                                       zdroj:basket.zoznam.sk

Napísal: 1.BK Michalovce  Saturday, 26. 1. 2019 o 11:06
Upravil:  

Komentáre k článku